- Úvod
- Sklopce na kuny
Sklopce na kuny
KE KAŽDÉMU SKLOPCI ZDARMA DODÁME VYBAVENÍ V HODNOTĚ 190 Kč POTŘEBNÉ PRO ÚSPĚŠNÝ LOV.
- Speciální granulovanou návnadu pro lasicovité šelmy
- Kleště na ukládání návnady - aby nebyl cítit pach člověka
- Rukavice na manipulaci se sklopcem
- Závěs na vajíčko nebo granule
Sklopce si prosím nenechte zasílat do ALZA boxů. Velikost ALZA boxu neumožňuje umístění sklopce. Vaše zásilka bude přesměrována nebo vrácena zpět k nám.
- Profi sklopec
- Profi sklopec
- Doprava ZDARMA
- Profi sklopec
Nabízíme pasti na kuny, které Vám pomohou odchytit kunu na půdě, v kurníkunebo třeba u auta. Past na kunu je bezpečné řešení k odchytu kuny. Past na kuny je také označovaná jako sklopec na kuny, který funguje na principu sklapovací pasti na kuny. Nemusíte přemýšlet, jak vyrobit past na kuny nebo hledat sklopce na kuny v bazaru, protože naše sklopce na kunu nabízí nejvyšší kvalitu provedení, a to za nejlepší ceny na trhu. Sklopec na kunu je nejlepší past na kuny, jelikož zvíře odchytíte a můžete ho zase vypustit zpět do přírody daleko od Vás bez zranění. Můžete použít i sprej na kuny nebo odpuzovač kun, ale kuny se trvale zbavíte pouze za použití sklopce. Past na odchyt kuny je na prodej v naší nabídce i s dárkem navíc. Zdarma dostanete sadu s výbavou vybavenou kleštěmi, granulemi a závěsnými háčky a dále jako jediní v ČR vám zdarma přidáme sadu na vábení kun do sklopců včetně vábidla na kuny a lišky. Pokud si nevíte rady s výběrem vhodného sklopce pro Vaše potřeby, neváhejte nás kontaktovat.
Návod k použití: Pro sklopce s jedním nebo dvěma vstupy
1- Nejprve zkontrolujte výbavu sklopce – každý sklopec obsahuje tuto výbavu: 1x kleště na návnadu, 1x závěs na návnadu, 1x granulovanou návnadu, 1x rukavice pro manipulaci se sklopcem, 1x bodec na tvrdou nástrahu
2- Je důležité, aby lidský pach byl na sklopci co nejméně – v opačném případě se mu budou škůdci i několik měsíců vyhýbat!! Pro překrytí lidského pachu je možné využít i vnadidla, na kuny nebo lišky, která škůdce přitahují.
3- Sklopec zbavte zajišťovacích plastových sponek – odstřihněte je nůžkami a nyní je sklopec připraven k použití.
4- Závěs na návnadu nastražte nad nášlapnou plochu sklopce. Na nášlapnou spouštěcí plochu můžete umístit i další návnadu. Past na myši doporučujeme nastražit poblíž sklopce a umístit do ní vlašský ořech – tím zamezíte myším ve „vykrádání sklopce“ nebo „sepnutí sklopce“, vlašský ořech je pro myš tou nejlepší nástrahou.
5- Při manipulaci se sklopcem používejte rukavice a kleště, omezíte tím riziko, že škůdce bude cítit lidský pach.
6- Postup nastražení sklopce: nejprve zvedněte vnější (horní) dvířka sklopce a držte je zdvižená, dále zvedněte i spodní dvířka sklopce a zajistěte je zobáčkem spouštěcího táhla. V případě sklopce se dvěma vstupy postupujte stejně na obou stranách sklopce. Když máte dvířka podepřena zobáčkem táhla, tak druhý konec táhla zapřete o páku, která vychází z nášlapné plochy. Tím máte sklopec zajištěn a připraven k lovu škodné.
7- Nyní můžete umístit dle výše popsaného postupu návnadu. Sklopec doporučujeme zamaskovat, aby vypadal v prostředí přirozeněji – například jako tunel kudy škůdce bude bez obav procházet, k maskování může posloužit smrkové nebo borové chvojí. Při zakrýván sklopce dejte pozor, aby nedošlo k zablokování spouštěcího mechanismu!
8- Jako návnadu použijte dodané granule, které dejte do závěsu, na nášlapnou plochu a několik granulí dejte i kolem sklopce, aby škůdce mohl ochutnat a ztratil ostražitost. Použijte vnadidlo na kuny nebo lišky a celý sklopec zlehka postříkejte nebo potřete hadříkem – dojde tím k překrytí lidského pachu. Na kuny doporučujeme použít i vajíčka – nejlépe domácí,, která nejsou omytá a chemicky ošetřená jako ta z obchodu. Vynikající nástrahou je makrela – zavěste hlavu makrely na závěs nebo ji připevněte na nášlapnou plochu. Do sklopce a jeho okolí nastražte několik druhů návnad najednou – podstatně tím zvýšíte šance na ulovení škůdce již v prvních dnech.
9-Po ulovení by měl být škůdce vypuštěn do volné přírody a mělo by s ním být zacházeno důstojným způsobem.
Sklopce se umisťují především do cestiček kun, to znamená do míst, kde jsou viditelné jejich stopy. Jako návnada se do sklopce na kuny doporučuje umístit švestka (třeba i sušená nebo jiné sladké ovoce), uzenáč nebo vejce případně ořech (Estonci dokonce doporučují med, který kuna miluje), případně umístit na sklopec klec s holubem nebo lepší varianta s hrdličkou, která se projevuje hlasitěji (k tomuto účelu lze využít i sklopec dvoukomorový). Myslivci zase doporučují na lákání kun a lišek do sklopců uzenou makrelu, humrovou pastu, Trentolin nebo Premium vábidlo HAGOPUR.
Ze sklopce nesmí být cítit lidský pach, takže ho před použitím nechte vyvětrat a vyčichnout. Kuna je chytré zvíře a do klece jen tak nevleze. Proto je dobré klec přikrýt kusem hadru.
Aby vám sklopec dobře posloužil doporučujeme využít níže uvedená vnadidla, která vám pomohou opatrného škůdce do sklopce přilákat.
Vábidlo na lišku
Vábidlo na kuny
Sklopec je past na škodnou zvěř, která slouží k jejím šetrnému odchytu. Škodná zvěř vleze do sklopce za návnadou, a jakmile se dotkne houpací desky, na které je umístěna návnada, uzavřou se dvířka sklopce.
Sklopec vám poslouží k odchytu:
krys, krtků, hrabošů, potkanů, lasic, kun, koček, zajíců, králíků, norků, lišek, vyder, jezevců, bobrů, ondater nebo nutrií.
Sklopec, lapací zařízení používané k odchytu škodné srstnaté zvěře. Sklopce jsou většinou dřevěné nebo drátěné truhlíky s jedním nebo dvěma zapadajícími záklopy. Jednostranné sklopce s jedním záklopem se opatřují návnadou. Oboustranný sklopec (se dvěma záklopy) se konstruují jako průchodné a opatřují se nášlapným zařízením, které po sešlápnutí uvolní záklopy, které zvěř ve sklopci uzavřou.
Kuna v domě - jak se jí zbavit?
Mnozí majitelé staveb bezradně krčí rameny, když se tématem rozhovoru stane kuna - nezvaný a bohužel dlouhodobý návštěvník jejich obydlí. Kuna v domě trápí spousty domácností, stoprocentní recept na vyhnání však neexistuje. Chce to zkoušet, dokud něco nezabere. Trvalé odstěhování kuny je tak otázkou spíše štěstí a náhody, není ale nemožné. Jak na kuny, aby se nestaly vaší noční můrou?
Kuna skalní je tvor, který příbytky lidí navštěvuje, k nelibosti stálých obyvatel, velmi hojně. Jsou pro něj příslibem bezpečí a tepla, kde se následně (v případě samice) může postarat i o mladé. Pro lidi je tento fakt zárukou velkého hluku a ruchu (a také zápachu), který dokáže bydlení značně znepříjemnit, a to především v nočních hodinách, protože kuna je živočich, který se realizuje nejvíce právě v noci. Kuna skalní dokáže v obydlí napáchat plno škod – od znečištění půdy či střechy výkaly až po zničení izolace či součástí stavby jako takové. V neposlední řadě je i nositelem různých onemocnění, co mohou člověka přímo i nepřímo ohrozit na zdraví. I proto je kuna v domě nevítaným hostem, proti kterému by měl být včasně zahájený boj víceméně samozřejmostí.
Méně i více známé způsoby, jak na kuny vyzrát
Budete-li pátrat po tipech, jak na kuny, zjistíte, že drtivé procento doporučení vychází především z tzv. babských rad, které kolují mezi lidmi již několik generací. Zakročení proti kunám je pak realizováno s pomocí všemožných surovin a prostředků, jež jsou velmi snadno dostupné. Úspěch je však v takových případech nejistý. To, co zabralo sousedovi, nemusí nutně zabrat u vás a naopak. Co tedy kunu dle babských rad odradí?
výrazný parfém
trus kočkovité šelmy
psí chlupy
chlupy z dravé zvěře
lidské vlasy
lesklé předměty rozvěšené kolem domu
další ochočená kuna
síra
hlasitý zvuk
vůně do auta (stromeček)
naftalin
čpavková voda
přítomnost psa
Kuna v domě je problém, s nímž si neví rady spousta lidí, a tak je možné pořídit si i speciální výrobky, které mají za cíl vystrnadit kunu humánním způsobem. K nejmodernějším způsobům, jak se kuny v domě zbavit, se tak řadí odpuzovače vysílající signály, které jsou pro zvíře velmi nepříjemné. Tyto odpuzovače mohou být akustické či ultrazvukové a lze je pořídit zhruba od 300 Kč. Pokud však toto zařízení nezabere v prvních dnech svého provozu, je možné, že si na něj kuna zvykla. V nabídce je také možné narazit i na spreje či pachové tyčinky proti kunám.
Pomohou pasti na kuny
Často vychvalovaným způsobem, jak se kuny zbavit, je její odchyt a následné odvezení daleko od domova. K tomuto účelu slouží pasti na kuny v podobě sklapců a klecí, kam je třeba kunu nalákat na nějakou její oblíbenou dobrotu – například vajíčko, šípky, třešně. I toto však není zaručené, protože kuna se převážně pohybuje skoky, a tak je jen dílem náhody, když do nalíčené pasti vleze. Mnohdy je ale toto víceméně jediná cesta, jak se jí opravdu zbavit, protože vůči ostatním možnoste může být imunní a odolná, nebo je dokáže překonávat.
Na kuny také platí uzavření přístupových cest
Ano, jestliže se kuna nebude mít jak dostat do stavení, pak do něho nevnikne, takže v něm ani nebude přebývat. To však znamená velké úsilí v podobě důkladného prozkoumání všech možností, kterými by se, třeba i teoreticky, mohla kuna do domu dostat. Následné zadělání děr a spár však musí být provedeno odolným a kvalitním materiálem, který kuna skalní nepřekoná. Je velice mrštná a hbitá a není žádnou výjimkou, když se na půdu či pod střechu dostane i skrze škvíru mezi krytinami, které jsou na jednom konci přimontovány ke konstrukci střechy.
Problém není jen kuna v domě, ale také kuna v autě
Kuna má ráda teplo, a tak není nic neobvyklého, když ji objevíte i v prostorech okolo motoru, kde je však její přítomnost velmi nebezpečná. Kuna skalní zde totiž kouše hadičky a další součásti motoru, který tak dokáže zcela poničit. V neposlední řadě si sem kuna ráda tahá i zbytky od popelnic, kterými může celý prostor kompletně zaneřádit. Nemá totiž ráda pořádek, a tak ho ani sama není schopna vytvářet, ba naopak. I proto je její přítomnost v autě či domě tak snadno rozpoznatelná.
Kuna skalní je chráněná
Boj proti tomuto živočichovi je značně ztížen i tuzemskými zákony, které jí daly status chráněné šelmy, jejíž zabití je trestné. Pokud vás však otravuje už dlouho, přijde vám určitě vhod výjimka ze zákona, která kunu nechrání v období od 1. listopadu do konce února. V tomto období je možné se jí zbavovat všemi legálními prostředky. Vyvarujte se však použití želez, které jsou považovány za velmi trýznivý způsob likvidace, jenž je trestný po celý rok.
Kuna skalní dokáže způsobit spoustu škod a probděných nocí, na druhé straně však její přítomnosti v domě nelze upřít pozitivum, a to zbavení se potkanů a myší, které kuna důsledně loví. Je jen na zvážení každého, jaké prostředky boje zvolí. Vůbec nejlepší je však důkladně zadělat i ty nejmenší otvory, kterými by se mohla kuna skalní do domu dostat. To je však pro mnohé nepředstavitelné, protože taková akce zabere spoustu času a někdy i financí. Pokud vás tedy kuna v domě trápí, nezoufejte, zkoušejte, co ji vystrnadí, a buďte trpěliví.
Sice existuje hned celá řada různých pomůcek, jak kunu vystrnadit, jako třeba nastříhané lidské vlasy, nicméně opravdu účinnou metodou je halogenový reflektor s pohybovým čidlem pro rozsvěcení. Ten stačí nainstalovat do míst, kde kuna žije, a světlo ji spolehlivě vyžene.
www.pachove-ohradniky.eu - RADY A TIPY JAK NA KUNY
Kuna skalní - Častý obyvatel našich aut, chat a chalup, stodol, skladišť, půdních vestaveb a střech.
Vzhled - Tato šedohnědá šelmička s bílou náprsenkou má krásnou hedvábnou srst, štíhlé dlouhé tělo a silné zadní nohy. V poměru s tělem má nohy poměrně krátké. Její hlavu zdobí krásná malá špičatá ouška a výrazná černá očka. Nepřehlédnutelný je i její dlouhý huňatý ocas.
Rozšíření - Kuna skalní si libuje ve skalnaté, volně porostlé krajině s mnoha úkryty. Nezřídka se kuny dají vystopovat i v blízkosti lidských obydlí. Oblíbeným kuním útočištěm jsou například půdy rodinných domů či rekreační objekty. Výjimečně ji uvidíme i na stromě. To je výsada její blízké příbuzné - kuny lesní. Kunu skalní lze vidět v jižních oblastech Asie, střední a jižní Evropě.
Způsob života a potrava - Žije a loví většinou na zemi, mezi její oblíbené pochoutky patří hlodavci, menší savci drůbež a vajíčka, která dokáží zručně vynést z hnízda či kurníku. Ve městech kuny konzumují i odpadky. V podzimních a zimních měsících tvoří její jídelníček z velké části ovoce. Pro hospodáře může být kuna skalní užitečná podobně jako kočka (loví myši), může však způsobit i nemalé problémy. Ráda si totiž pochutnává na drůbeži a jejich vejcích. Zmizení několika vajíček však není to poslední. Pokud se Vám toto hravé noční zvíře ubytuje někde v baráku, můžete počítat s tím, že v noci bude dělat pěkný rámus. Hlavně pokud se dostane k nějakým předmětům, se kterými si může hrát. Nejen při lovu využívá své mrštnosti, obratnosti, odvahy a lstivosti. Díky stavbě svého těla se dokáže protáhnout i tou nejmenší skulinkou.
Rozmnožování - Kuna skalní se páří buď v únoru, nebo v létě. Samice je březí dva až devět měsíců. Porodí 3 - 5 holých a slepých mláďat. Tato malá bezbranná stvoření otevřou oči zhruba po pěti týdnech, na mateřském mléce jsou závislá šest až osm týdnů. Po třech měsících se osamostatňují. Do podzimu zůstávají v rodině. Pohlavně dospívají ve dvou letech.
Co na kunu PLATI ?
PACHOVÉ ODPUZOVAČE KUN – sem patří pachové tyčinky, destičky, spreje a postřiky na kuny, které jsou vhodné na ochranu auta – vložení nebo nástřik pod kapotu do motorového prostoru. Pachové odpuzovače kun Vám pomohou při ochraně půdy, nebo půdních vestaveb – Aplikace do míst kudy kuna na půdu vstupuje, dále do míst kde kuna vykonává svoji potřebu a také co nejblíže jejímu hnízdu.
DOPORUČUJEME TYTO PACHOVÉ ODPUZOVAČE
Odpuzovač kun - postřik proti kunám 500 ml
Sprej proti kunám HAGOPUR
Odpuzovač kun - tyčinka proti kunám
ULTRAZVUKOVÉ ODPUZOVAČE KUN – jsou vhodné na ochranu auta, objektu i pro venkovní použití. Vždy mějte na paměti, že ultrazvuk bude překážkami (zeď, izolace ve střeše) odstíněn a sníží se jeho účinnost. Proto je vhodné kombinovat pachové i ultrazvukové odpuzovače dohromady. Instalace ultrazvukového odpuzovače by měla vždy pokrývat místa nejčastějšího výskytu kuny (místa vstupu, místa kde vykonává svoji potřebu a co nejblíže jejímu hnízdu. Na kuny lépe fungují ultrazvukové odpuzovače s proměnnou frekvencí – ta je pro kunu mnohem více nepříjemná.
DOPORUČUJEME TYTO ULTRAZVUKOVÉ ODPUZOVAČE
Ultrazvukový odpuzovač myší, potkanů, kun a dalších škůdců - dosah 800 m2.
Deramax-Profi - ultrazvukový odpuzovač myší a kun - se zdrojem
Odpuzovač - plašič kun do auta s baterií
SKLOPCE - SKLOPNÉ PASTI NA KUNU – Je možné že budete kunu odpuzovat ultrazvukovým odpuzovačem nebo pachovým odpuzovačem a kuna bude zatvrzele stále u vás na půdě v izolaci.
Příčinou mohou být mláďata, které kuna vyvedla a neopustí hnízdo, dokud mláďata nedorostou…pak vás čekají 3 těžké měsíce nebo můžete kunu odlovit do sklopce. Sklopce jsou vyráběny s jedním nebo dvěma vstupy.
Na plaché kuny mnohem lépe fungují sklopce se dvěma vstupy, protože sklopec tvoří přirozený tunel, kterým se kuna nebude bát projít. Na co kunu ve sklopci ulovit? Dodáme Vám granule na lasicovité šelmy, můžete nastražit také vajíčko, ovoce, párek nebo rybí hlavu. Častá chyba při použití sklopce je zanechání lidského pachu…pak se marně snažíte kunu ulovit. Doporučení je jasné, manipulujte se sklopcem pouze v rukavicích a pro odstranění lidského pachu použijte vnadidlo na kuny, které překryje lidský pach. Co s kunou po jejím ulovení? Doporučujeme vypustit kunu do volné přírody alespoň 15 - 20 km od Vašeho bydliště, jinak hrozí její návrat.
DOPORUČUJEME TYTO SKLOPCE NA KUNY
Sklopec 102x20x27 - Na větší kočky, kuny, lasice, tchoře
Sklopec 102x17x20 - Na kuny, lasice, tchoře, kočku, potkana
Prémiové vábidlo HAGOPUR na kuny
ČEHO SE ROZHODNĚ VYVAROVAT – Uvádím případ z blízkého okolí, kdy známého chataře obtěžovala kuna, ten do vajíčka aplikoval jed a kunu otrávil, ta mu pošla ve střešní izolaci a po několika týdnech mu její rozkládající se tělo zničilo část chaty, oprava byla drahá a časově náročná. Proto důrazně varujeme před těmito zakázanými prostředky lovu kun, které vám mohou přinést více škody než užitku.
Sklopce - konstrukce
Sklopce mívají většinou klasickou formu, která se v průběhu historie odchytu zvěře do pastí v podstatě nezměnila. Konstruují se s jednou nebo dvěma záklopkami (průchozí nebo jednostranné), které jsou spouštěny nášlapným zařízením. Takové sklopce jsou vyráběny buď "plné" ze dřeva nebo z kovu, nověji ze silných pletiv, upevněných na kostře, nebo z pevných dílů.
Rozměry sklopce určují zvěř, která se do nich může odchytit. Například Firma Fames doporučuje pro svoje sklopce následující velikosti. Pro zvířata od velikosti potkana až velikosti tchoře rozměr sklopce 50 x 25 x 25 cm, do velikosti kuny 80 x 25 x 25 cm, od velikosti tchoře do velikosti kuny nebo králíka 100 x 25 x 25 cm, pro odchyt liščat 120 x 35 x 30 cm a pro odchyt dospělých lišek a jiných větších predátorů (psík mývalovitý, mýval severní a popřípadě nutrie) 140 x 35 x 30 cm. U některých typů odchytových zařízení je velikost lapané zvěře limitována velikostí vstupního otvoru.
Sklopce lapají zvěř živou a chytí-li se do nich některý chráněný druh, může být puštěn zpět do přírody. Mnoho různých typů sklopců spojuje princip truhlíků, v nichž je umístěno pohyblivé nášlapné prkénko, uvolňující spouštěcí zařízení a padací dvířka, která ve sklopci zvěř uzavřou. Sklopce stavíme na ochozy vyšlapané zvěří nebo námi uměle připravené. I šelmy totiž chodí raději po pěšinkách než v porostu. Aby zvěř sklopec neobešla, přistavují se k jeho vstupním otvorům zábrany. Jsou to plůtky, které se nálevkovitě zužují směrem k vstupům do truhlíku. Vhodné je používat sklopce nebo truhlíky s oboustrannými dvířky, protože zvěř vidí dutinou sklopce pokračování ochozu a nebojí se do něj vlézt. Většinou do sklopce chytíme kuny, tchoře, minka, kočky, ježky a podobně.
Dřevěné sklopce trpí vlivem vlhka bobtnáním dřeva a následnou špatnou funkcí dvířek, což může znamenat únik lapené zvěře. Sklopce drátěné, železobetonové nebo železné jsou tudíž výhodnější. Navíc jsou i těžší a znesnadňují odcizení nebo manipulaci. Jsou známé i sklopce keramické.
Konstrukčně se sklopce liší především spouštěcím zařízením. To je buď jazýčkové se dvěma nebo jedněmi dvířky, nebo je spouštěcí zařízení aktivováno přes systém železných pák. Dvířka se uvolňují a padají po pohybu nášlapné destičky, která uvolní postranní spoušťový jazýček, tím i provázek nebo převodní páky přidržující ve spodní poloze dvouramenné páky, jimiž jsou držena dvířka v horní poloze. Některé sklopce nemají dvířka padací, nýbrž sklopná, a to směrem dovnitř. V horní poloze jsou zajištěna systémem kovových pák spouštěných opět pomocí nášlapné destičky. U jiných sklopců jsou dvířka otočně připojená ke stropu a při nalíčení také strop tvoří. Uvolní se pomocí nášlapné destičky a potom jejich vnější konce padnou na podlahu sklopce a jsou proti zdvižení zajištěna pohyblivými západkami z rámu sklopce.