Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb a k analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Produkty

ZDARMA KE KAŽDÉMU SKLOPCI

KE KAŽDÉMU SKLOPCI VÁM ZDARMA DODÁME NÁSLEDUJÍCÍ VYBAVENÍ VHODNÉ PRO ÚSPĚŠNÝ LOV ŠKŮDCŮ:

1 - Speciální granulovanou návnadu pro lasicovité šelmy

2 - Kleště na ukládání návnady - aby nebyl cítit pach člověka

3 - Rukavice na manipulaci se sklopcem

4 - Závěs na vajíčko nebo granule

5 - Bodec na salámy, párky, maso nebo sýry

 

11Z

12Z

13Z

16Z

 

ODPUZOVAČ REPULSE

Jedná se o vyjímečný odpuzovač, který svou konstrukci umožní efektivně odpuzovat jak myši, hraboše, plchy, rejsky, krysy, potkany, ale i kuny, lasičky, jezevce, lišky, velké i malé psy, kočky, zajíce, srnky, jeleny, prasata a ptáky.

Nepodceňujte preventivní opatření proti hlodavcům a škůdcům. Díky zabezpečení vašeho domu se myši, krysy ani potkani do objektu pravděpodobně nedostanou nebo jej opustí – nemusíte se tak obávat škody nebo nemocí, které hlodavci přenášejí ani jejich výkalů. Prevence je vždy levnější než deratizace. Odpuzovač REPULSE je NENÁVYKOVÝ ODPUZOVAČ ŠKŮDCŮ vhodný do rodinných, bytových domů, skladů, stodol, sklepů i firemních prostor.

Nastavení přístroje vám umožní odpuzovat například jen hlodavce a přitom vašeho psa, kočku nebo slepice nebude tento signál trápit a obtěžovat. Solární dobíječka zajišťuje pravidelné dobíjení baterií a odolnost vůci povětrnostním vlivům vám přinese jeho dlouhou životnost.

ODPUZOVAČE ŠKŮDCŮ FORMAT1

Zbavte se myší pomocí plašiče hlodavců

Zbavte se myší pomocí plašiče hlodavců

Pro koho jsou vhodné plašiče myší a jiných hlodavců? Čas od času někdo z nás potřebuje odehnat myši a jiné drobné hlodavce, aby ochránil svůj majetek. Chcete se zbavit nežádoucích hlodavců, jako jsou myši,kuny, krysy nebo potkani? Připravili jsme pro Vás nabídku plašičů (odháněčů) myší pro denní potřebu. Myši jsou opakovaně vystavovány nepříjemnému zvuku, který je pro lidi neslyšitelný a opustí prostředí, které se pro ně stává neobyvatelné.

Ultrazvukové a lidem slyšitelné odpuzovače myší jsou velmi účinnou a přitom ekologickou metodou jak se zbavit drobných hlodavců. Zvláště pokud máte domácí zvířata a malé děti, jistě se neradi uchyluje k likvidaci hlodavců pomocí různých jedů. Pastičky na myši jsou také účinné jen částečně, protože myši odchytáváte po jedné. S využitím plašičů hlodavců se musíte starat pouze o výměnu baterií. I tato starost odpadá v případě, že plašič myší připojíte do elektrické sítě pomocí adaptéru. Myši zmizí samy a efektivně. Pomocí plašiče myší ochráníte zásoby potravin, zbavíte se myší, které ohlodávají na Vaší chalupě na co přijdou, ochráníte kabely v autě před kunami . Myšoplaše či kunoplaše myši nehubí, pouze odhání, jsou tedy humánní, fungují tedy jako rušičky na myši. Na obdobném principu, jako jsou tato pískátka na myši fungují i odháněče na krtky - krtkoplaše, plašič na krtky . Plašič na myši lze pořídit jednak v provedení syšitelném, jednak ultrazvukovém. Plašič na myši vyrábíme i v provedení s velkým výkonem pro ochranu velkých prostor.

Jenom myši slyší, tichéplašiče myší ,
myši se jich bojí, pryč se odstěhují.

 

PACHOVÉ OHRADNÍKY

 

Pachové ohradníky Hagopur brání střetu zvířat s auty

 

Srážkám aut se zvěří budou bránit v některých lesních úsecích silnic pachové ohradníky. Krajský úřad v Moravsoslezském kraji se je rozhodl nakoupit a instalovat v místech, kde střety se zvěří hrozí. Na jejich nákup vyčlenil 120.000 korun. ČTK o tom informovala mluvčí krajského úřadu Šárka Vlčková.

"Podle statistik dopravních nehod dochází na silnicích druhých a třetích tříd v Moravskoslezském kraji k četným střetům motorových vozidel s vysokou a černou zvěří," uvedl náměstek hejtmana Miroslav Novák. Podle něho nejsou dopravní značky upozorňující na výskyt zvěře příliš účinné. Více v článku:

Proto kraj rozmístí kolem silnic druhých a třetích tříd zhruba 4000 pachových ohradníků, které mají chránit 40 až 50 kilometrů komunikací. Kraji patří přibližně 2700 kilometrů silnic těchto tříd.

O tom, kde konkrétně budou ohradníky postaveny, rozhodne Správa silnic Moravskoslezského kraje společně s okresními mysliveckými spolky - sdruženími Bruntál, Frýdek-Místek, Karviná a Opava, které pomohou místa vytypovat.

Pachové ohradníky fungují na bázi pachových repelentů, které mají funkci pachových bariér. Aplikují se nástřikem na tyče nebo stromy a díky účinné látce, která obsahuje pach člověka nebo predátorů, například medvěda, rysa, vlka, zabraňují zvěři vstupu do nebezpečných prostor.

Ohradníky již používají v jiných regionech, například na Vysočině. Na Žďársku začali myslivci s instalací pachových ohradníků už před třemi lety na přibližně tříkilometrovém úseku. Řidiči se tam průměrně během roku střetli se zvěří přibližně dvacetkrát. Po instalaci ohradníků loni ani letos k nehodám se zvěří v daném úseku již nedošlo.

 

PACHOVÝ KOLÍK

Pachový kolík, neboli oplocenka, je dřevěný kolík, na nějž je nanesena chemikálie Hagopur. Jedná se o pěnu s repelentem proti spárkaté zvěři, která imituje pachy velkých predátorů a zvěř tak z místa odpuzuje. Podle Českomoravské myslivecké jednoty, která projekt s pachovými oplocenkami rozjela, je jejich účinnost 80 až 90 procent.

"Zatímco v roce 2008 našli myslivci v úseku 589 sražených kusů spárkaté zvěře, v minulém roce, kdy projekt probíhal, už jen 50 kusů. Pachové oplocenky tedy mají 80ti až 90ti procentní účinnost," uvedl mluvčí Českomoravské myslivecké jednoty Josef Pubal.

Pachové oplocenky tvoří linie několika pachových kolíků, na které je nanesena stavební pěna s koncentrátem Duftazaun Hagopur. "Tato pěna funguje jako repelent proti spárkaté zvěři, silně zapáchá po velkých predátorech a zvěř to odrazuje," dodal Pubal.

Někde se pěna nanášela na kolíky, jinde postačil keř nebo hustý porost. Podle Pubala koncentrát účinkuje asi čtyři měsíce, pak se musí obnovit.

Kromě srnců, kterých je v oblasti projektu nejvíce, kolíky zabraly i na zajíce a bažanty. S tím se původně vůbec nepočítalo.

ZVĚŘ NA SILNICI

Počet zvířat, která každoročně uhynou na českých silnicích.

Zajíc polní           566 400
Ježek                  346 800
Bažant obecný     68 400
Srnec obecný      52 000
Kuna lesní            49 800
Lasice kolčava     28 100
Liška obecná         4 400

Myslivci nechali kolíky umístit do nepřehledných míst, odkud řidič neměl šanci zvíře zpozorovat a zavčasu brzdit. Naopak na volných prostranstvích, jako je například louka, nechali zvěři přes cestu volný přechod.

"Chceme zabránit srážkám se zvěří, ale ne zabránit zvěři zcela přecházet silnice. Kolíky v nepřehledných místech, kterým se vyhne, ji vytlačí na přehlednější území," popsal smysl projektu Pubal s tím, že zvěř i řidiči tak mají čas zareagovat a zvířatům zůstane možnost migrovat za potravou nebo za vodou.

Loni se stalo v Česku 3 084 nehod, při který řidiči srazili nějaké zvíře. Jeden člověk při těchto dopravních haváriích přišel o život.

Pachové oplocenky by se v budoucnu mohly objevit v celé České republice. Už nyní jedná myslivecká jednota s výrobcem chemikálie i s Ředitelstvím silnic a dálnic. To pachové oplocenky užívá od loňského listopadu.

"Jsou umístěny například podél dálnice D47 v Moravskoslezském kraji. U dálnic preferujeme klasické oplocení, nicméně to zde ještě není postaveno. Pachové oplocenky nám sloužily jako provizorní řešení a letos je vyměníme za ploty. Pachové kolíky plánujeme užívat na silnicích nižších tříd," uvedla mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Martina Vápeníková.

Užívání pachových oplocenek je podle ní pro společnost výhodné. "Nemá sice stoprocentní účinnost jako ploty, ale je mnohem méně nákladné. Rozhodně se jejich užívání nebráníme, spíše naopak," doplnila.

S projektem takzvaných pachových "zdí" přišel Karel Hrouzek z Českomoravské myslivecké jednoty, který nový postup ochrany zvěře i řidičů zkoušel na 121 kilometrech silnic na Litoměřicku a Žatecku.

 

Zdroj: https://zpravy.idnes.cz/myslivci-uz-vi-jak-ochranit-zver-i-ridice-pomahaji-pachove-ohradniky-1ii-/domaci.asp?c=A100225_174142_domaci_t

Pachové ohradníky HAGOPUR

Internetový obchod zaměřený na prodej pachových ohradníků Hagopur a odpuzovačů Deramax.

Nabízíme kompletní sortiment firmy HAGOPUR a DERAMAX. Vše vedeme skladem v Hradci Králové a do 24 hodin expedujeme.

HAGOPUR Pachový ohradník ve spolupráci s ADAC

Hagopur

vyvinutý produkt pro snížení nebo zabránění nehod na silnicích a proti okusu plodin a dřevin.

Je to mezinárodně patentovaný produkt, systém skládající se z:

 • Pachový ohradník ® Dávkovač
 • Pachový ohradník ® pěna
 • Pachový ohradník ® Concentrate
 • Pachový ohradník ® čistič

Pachový ohradník se používá v Německu od roku 1990 a stal se nedílnou součástí mnoha úseků silnic. Tento systém se také používá v Rakousku, Švýcarsku a Španělsku. S veklým úspěchem na mnoha silnicích se nyní využívá i v České republice.

V Německu je již 30.000 km silnic s pachovým ohradníkem a bilance snížení je o 76%, v různých prokázaných jednotlivých případech dokonce až o 100%. Pachový ohraník je zcela ekologický.

Pachový ohradník ® je založen na speciální pěně, která se aplikuje podél silnic a zabraňuje častým nehodám. Velmi zjednodušeně - působením UV záření se z pěny uvolňuje vůně - kombinace slože: vlk, rys, medvěd a člověk.

Senzibilizující účinek ohradníku ® založena na kombinaci: vůně koktejlů, pouliční hluk a pohyb vozidel.

Aplikace:

Pachový ohradník ® lze použít podél silnic nebo exponovaných úsecích silnic, aplkovat na kolíčky, stromy, silniční hranice nebo jednoduše postavit kůly. Pěnové zásoby postupně vytečou.

Použití v ČR

Neúměrné ztráty na zvěři způsobené střety s motorovými vozidly a vlaky jsou každo-ročně předmětem nářků uživatelů honiteb. Tyto střety však mají také za následek ztráty na lidských životech a nevyčíslitelné škody na majetku. V době kdy jsou k mání prostředky, které mohou tento problém vyřešit, je nepochopitelná pasivita většiny českých myslivců.

Myslivci z Litoměřicka, Roudnicka, Žatecka, Domažlicka a Pardubicka již vyzkoušeli světelnou a pachovou ochranu kritických úseků silnic. Na semináři pořádaném v loňském roce v Litoměřicích byly tyto zkušenosti prezentovány. Lze obecně konstatovat, že ochrana pachovými ohradníky vychází podle zjištěných poznatků nejefektivněji. Jde o relativně snadnou a finančně přijatelnou formu ochrany silnic. Z pachových ohradníků dominuje přípravek Duftzaun vyvinutý firmou HAGOPUR. V Německu se tento přípravek používá již od roku 1990 a v současnosti je tímto přípravkem ošetřeno cca 30.000 km německých silnic. Jeho použitím bylo dosaženo snížení střetů zvěře s motorovými vozidly až o 76 %, v některých případech je účinnost 100 %. Na základě těchto výsledků bylo používání rozšířeno také v Rakousku, Švýcarsku a Španělsku.

Na základě výše popsaných skutečností by měli i uživatelé honiteb v České republice, ve spolupráci s vlastníky honiteb a místně příslušnými odbory dopravy, urychleně vytypovávat kritické úseky silnic I., II, a III. třídy. Souběžně je třeba vyzvat odbory dopravy a Krajské úřady k vytvoření dotačních titulů, které by výrazně napomohly k realizaci této prospěšné akce. Myslivci by potom vložili do projektu svou práci a s ohledem na znalosti pohybu zvěře by realizovali praktickou část aplikace pachových ohradníků. Pachový ohradník je založen na speciální pěně, která se aplikuje pomocí stříkací pistole podél silnic na stromy, zemědělské kultury či dřevěné kolíky. Působením UV záření se z pěny uvolňuje aroma složené z pachů vlka, rysa, medvěda a člověka.

Kromě tohoto přípravku nabízíme myslivcům další výrobky firmy HAGOPUR jako jsou ochrany zemědělských kultur, ochrany proti vniku srnčat před sekáním pícnin, ochranu domácností a motorových vozidel proti šelmám, zejména kunám. Dále jsou zde k mání vábidla na srnčí, jelení a černou zvěř a také na kuny a lišky. Tato vábidla slouží k odlákání zvěře z některých problémových prostor a také k usnadnění lovu.

Na závěr si dovolím několik drobných úvah. Je zarážející, že přes nesporné a prokazatelné výsledky v zahraničí, Ministerstvo zemědělství nezahrnulo tuto společensky významnou činnost do dotačních titulů, které každoročně vyhlašuje. Rovněž je k podivení, že ani „největší“ myslivecká organizace dosud nevyvinula žádnou aktivitu k podpoře této pro zvěř i člověka prospěšné akce. Na úplný závěr jen provokativní výzvu: „Myslivci budete dále jen sedět a naříkat nad rozlitým mlékem nebo se zvednete a něco pro zvěř a společnost vykonáte?“

 

Nejčastější škůdci - Rady a tipy jak na ně.

Kuna

Zeměpisné rozšíření: jižní oblast Asie, jižní a střední Evropa.
Biotop: skalnatá volně porostlá krajina s mnoha úkryty.
Potrava: myši, ptáci, loví hraboše…
Rozměry: délka těla 50 cm s 27 cm dlouhým ocasem, hmotnost 1 až 2 kg.

O životě

Kuna skalní žije na skalnatých místech, v opuštěných lomech, zříceninách hradů apod., ale nastěhovala se i do lidských osad a usadila se tu ve stodolách, ale i na půdách obytných domů. Tato šedohnědá šelmička s bílou náprsenkou má krásnou hedvábnou srst, štíhlé dlouhé tělo a silné zadní nohy. V poměru s tělem má nohy poměrně krátké. Její hlavu zdobí krásná malá špičatá ouška a výrazná černá očka. Nepřehlédnutelný je i její dlouhý huňatý ocas.

Rozmnožování

Kuna skalní se páří buď v únoru, nebo v létě. Samice je březí dva až devět měsíců. Do svého doupěte si natahá listí, trávu apod. a samice v něm vrhá zjara 3 až 7 mláďat. Ta se narodí slepá a vidí až za 34 dní. Na mateřském mléce jsou závislá šest až osm týdnů. Po třech měsících se osamostatňují. Do podzimu zůstávají v rodině. Pohlavně dospívají ve dvou letech. Kuna lesní se s kunou skalní nekříží, ačkoli jsou si oba druhy těsně příbuzné. Kuna skalní před svou lesní příbuznou ustupuje.

Zajímavosti

Za kořistí vychází kuna skalní po setmění. Loví myši, hraboše, ptáky a občas „navštíví“ i kurník, kde loupí vejce nebo kuřata. Má však ráda i ovoce například třešně nebo švestky. Nejen při lovu využívá své mrštnosti, obratnosti, odvahy a lstivosti. Díky stavbě svého těla se dokáže protáhnout i tou nejmenší skulinkou.

 

Krysa

Krysa se na území ČR prakticky nevyskytuje, vytlačil ji potkan. Údajný výskyt byl zaznamenám pouze v oblasti severních Čech.

Nemá výrazné zbarvení.

Barevné odstíny

 • Rattus rattus alexandrinus (krysa obecná šedobřichá): hřbet hnědavě šedý a bříško žlutavě bílé.
 • Rattus rattus frugivorus (krysa obecná bělobřichá): hřbet šedavě hnědý a bříško bílé.
 • Rattus rattus rattus (krysa obecná černá): hřbet a bříško břidlicově šedé.

Stromový druh krys žije v tropech, rozšířen po celém světě námořní dopravou, v mírném klimatu se vyskytuje na lodích i v přístavech, v přípravnách krmiva pro zvířata s vlastním molem (pro nákladní lodě), na farmách pro dobytek. Čenich krysy je dosti zašpičatělý, uši velké (sklopeny dopředu přesahují oči). Ocas krysy je tenký a delší než tělo. Dospělec dosahuje délky těla 14-23 cm, maximální váha 250 g. Nově narozené mládě dosahuje délky 3 cm.Je slepé, holé a pohlavně dospívá za 3 měsíce. Samice stáří 3-24 měsíců jsou vždy březí (průměrně 6 vrhů v roce). Březost trvá 3 týdny, ve vrhu 6-10 mláďat, doba laktace 3 týdny. Normální délka života 2 roky, maximálně 4 roky.

Chování

Čich krysy je nejdůležitější smysl. Výborně šplhá a skáče, zřídkakdy plave a hrabe nory. Všežravec, s preferencí zrní a mouky, hromadí zásoby potravy, příjem potravy až 15 g denně. Vydrží i několik dní bez pití. Krysa si dělá obyčejně úkryty na půdách a ve stropech. Kolonie krys brání svá teritoria proti ostatním krysám-vetřelcům. Potkan a krysa se v uzavřené místnosti s nedostatkem potravy celkem snáší. Chování potkana je však dominantní, krysa je rychlejší, lépe šplhá a skáče.

Příznaky výskytu

 • Trus (tmavý: oválný; vřetenovitý tvar: konce tupé, až 1 cm dlouhé a 0,3 cm široké).
 • Krysy dávají přednost únikovým cestám krytým z jedné strany.
 • Na cestičkách jsou stopy po špinavém ocasu a otěry špinavým břichem, protože krysy užívají stejné únikové cesty (otěry hran břichem).
 • Stopy po hlodání na dřevěných podlahách, obalech.

Škody

 • Šíření choroboplodných zárodků; krysy představují hrozbu pro lidské zdraví (mor, znehodnocení potravin) i pro zdraví zvířat (prasečí mor).
 • Znečištění skladovaných potravin trusem a močí.
 • Ohlodávání obalů, izolačního materiálu, dřevěných podlah, potrubí a kabelů (zkraty, poruchy).

Šíření

Jestliže se populace krys přemnoží, což záhy způsobí nedostatek potravy a úkrytů, začne migrace do okolních budov. Dále se šíří lodní dopravou a ostatními dopravními prostředky.

Prevence

 • Hygienická opatření: co nejvíce omezit zdroje potravy (odpadky v uzavřených nádobách, odstraňování zbytků potravy po hospodářských zvířatech).
 • Stavební úpravy: zaslepit všechny možné přístupy krysám, např. průvlaky, díry v podlahách, stěnách a stropech, používat rychle schnoucí cement, plech apod.
 • Opatření ve skladech: vyhýbat se pokud možno dlouhým skladovacím dobám, pravidelně kontrolovat sklady a zásoby v nich skladované.

Tipy na opatření proti krysám

SKLOPEC na krysy

Ultrazvukové odpuzovače krys

 

Myš - Biologie

V západní Evropě se vyskytuje Mus musculus Rutty, ve východní Evropě Mus musculus musculus.
Myš je tmavě šedohnědá, břicho světlejší, vyskytují se různé barevné odstíny i albíni. Protažený čenich, velké uši, oči jako korálky, 5 prstů na každé noze. Tenký ocas, stejně dlouhý jako tělo nebo delší.
Dospělec dosahuje délky těla 7-10 cm, váha 15-30 g. Samice ve stáří 2-12 měsíců mají v průměru 6-10 vrhů, čerstvě narozené mládě: slepé, holé, váha 1 g. Březost je 3 týdny, ve vrhu 5-6 mláďat, doba laktace 3 týdny. Normální délka života 1 rok; výjimečně 2 roky.

Chování

Čich je nejdůležitější smysl, výborně šplhá po výškách, vyskočí do výšky až 30 cm. Myš je všežravec, hromadí zásoby potravy. Příjem potravy kolem 3-5 g denně. Vydrží bez vody několik dnů. Myš si dělá úkryty na půdách, prostorách nad stropy, různé těsné prostory ve skladištích a pod nimi. Teritorium nepříliš početné populace může být menší než 10 m2.

Příznaky výskytu

 • Trus (černý, délka 3-8 mm, šířka 1-3 mm, rychle tvrdne).
 • Stopy chodidel a po ocasu na prašných površích.
 • Viditelný otěr hran povrchu břichem.
 • Stopy po hlodání.
 • Typický myší pach (pižmo) v přítomnosti velkých populací.

Škody

 • Šíření choroboplodných zárodků (např. znehodnocení potravy, kožní choroby).
 • Znečištění skladovaných potravin trusem a močí.
 • Ohlodávání obalů, textilií, papíru, izolačního materiálu, vedení a kabelů.
 • Typický zápach a rušení spících lidí šramotem.

Šíření

 • Migrace při nedostatku potravy a vhodných úkrytů.
 • Transportem zboží.

Prevence

 • Hygienická opatření: co nejvíce omezit zdroje potravy (odpadky v uzavřených nádobách, odstraňovat zbytky potravy po hospodářských zvířatech).
 • Stavební úpravy: zaslepit všechny možné přístupy myším např. průvleky, škvíry a trhliny ve stěnách a blízko dveří a oken, ventilační mezery upravit na maximální šířku 0,5 cm ("myší rošty").
 • Opatření ve skladech: vyhnout se pokud možno zboží v nich, prohlížet dovezené suroviny a palety.

Krtek obecný

Zeměpisné rozšíření: Evropa, východní Asie
Biotop: obydlené území a zemědělská půda, pouště a polopouště, listnaté lesy
Potrava: hmyz, larvy, žížaly
Rozměry: délka 13 až 17 cm, hmotnost 70 až 120 g

O životě

Krtek obecný je velmi hojný na vlhčích místech s kyprou půdou, na loukách, v polích i zahradách. Žije pod povrchem země, kde si vyhrabává chodbičkovité stavby, jednak obytné, jednak okružní, ve kterých loví hmyz, jeho larvy a žížaly. Žížalu krtek často ochromuje tím, že ji prokousne nervové centrum a „vyrobí“ si tak živou konzervu. Válcovité tělo pokryté černou srstí, velké přední nohy otočené do stran a přizpůsobené tak hrabání. Na hlavě vyniká pouze růžový rypákovitý čenich. Vzácně se vyskytují i bílí a žlutí krtci. Krtek v zimě nespí. Dožívá se 2 až 3 let.

Rozmnožování

Samice v hnízdě pod zemí vrhá 3 až 9 mláďat, která za tři týdny prohlédnou. Mateřské mléko sají 4 až 6 týdnů.

Zajímavosti

Tráví téměř celý život pod zemí, kde si vyhrabává chodby lopatkovitými předními končetinami. Má velmi špatný zrak, ale výborně slyší. Kořist – červy a hmyz – nachází tak, že vnímá vibrace půdy způsobené jejich pohybem. Krtek je indikátorem bujného života v půdě, kde se vyskytuje. Živí se totiž živočichy, kteří svým okusováním kořenů rostlin škodí na našich zahradách a polích. Jediná věc, kterou škodí na zahradě krtek mohou být jeho chodby, které mohou kořeny odříznout od výživné půdy. Tyto škody jsou však minimální oproti škodám, které mohou napáchat například slimáci či hmyz, a proto bychom si měli rozmyslet zda krtka ze zahrady vyhostíme či nikoli.

 

Potkan - Biologie

Potkan nemá jednotné typické zbarvení. Hřbet potkana je obyčejně šedohnědý, břicho světlejší, vyskytují se různé barevné odstíny i albíni. Čenich tupý, ušní boltce viditelné (při ohnutí dopředu nedosahují k očím). Tlustý ocas, kratší než tělo. Dospělec dosahuje délky 22 - 30 cm, maximální váha 500 g. Čertsvě narozené mládě má tělo dlouhé 3 cm, je slepé, holé a pohlavně dospívá za 3 měsíce. Samice jsou ve stáří 3 - 18 měsíců vždy březí (maximálně 15 mláďat ve vrhu). Březost 3 týdny, ve vrhu 7 - 10 mláďat, doba laktace 4 týdny. Normální délka života 1 rok, maximálně 2 a půl roku. Úmrtnost mláďat je vysoká (odhad okolo 75%) v závislosti na možnostech "hnízdění" a dostupnosti potravy.

Chování

Čich potkana je nejdůležitější smysl, výborně hrabe, plave a šplhá po výškách. Potkan je všežravec, hromadí zásoby potravy, příjem potravy až 20 kg denně. Potřebuje denně pít. Potkan si dělá úkryty, vyhrabává si nory, často v blízkosti vod (břehy potoků); výskyt v kanalizaci, v blízkosti hnojišť a smetišť, v domech a sklepích, v a pod skladišti, v silech apod. Kolonie potkanů brání svá teritoria proti vetřelcům. V případě, že se neprovedou účinná preventivní opatření, bude území zbavené potkanů deratizací opět rychle osídleno.

Příznaky výskytu

 • Trus (šedohnědý oválného tvaru; konce jsou tupé, až 2 cm dlouhé a 0,5 cm široké).
 • Nory (zasypané nory jsou během 1 dne znovu otevřeny).
 • Únikové cesty (potkani dávají přednost únikovým cestám krytým z jedné strany).
 • Cestičky a stopy po ocasu na prašných površích.
 • Viditelný otěr hran povrchu břichem.
 • Stopy hlodání.

Škody

 • Šíření původců chorob (weilova žloutenka, paratyfus, prasečí mor atd.).
 • Spotřeba potravin až 20 g denně.
 • Znečištování skladovaných potravin trusem a močí.
 • Ohlodávání obalů, izolačního materiálu, dřevěných podlah, potrubí a kabelů (poruchy a zkraty).
 • Pokles povrchu v důsledku propadu nor.

Šíření

Jestliže se populace potkanů přemnoží, což záhy způsobí nedostatek potravy nebo úkrytů, začne migrace: v mírném klimatu např. migrace ze zemědělských oblastí do průmyslových oblastí a do blízkosti obydlí začátkem zimy. Lodní dopravou a ostatními dopravními prostředky.

Prevence

 • Hygienická opatření: co nejvíce omezit zdroje potravy (odpadky v uzavřených nádobách, odstraňování zbytků potravy po hospodářských zvířatech).
 • Stavební úpravy:kanalizace musí být v dobrém stavu, základy vnějších zdí nejméně 60 cm pod povrchem; zaslepené otvory kolem průvlaků; prevence proniknutí potkanů do vyústění rour ve stokách, těsně uzavíratelné dveře; během noci osvětlení otevřených dveřních prostor, např. ve skladech.
 • Opatření ve skladech: vyhýbat se pokud možno dlouhým skladovacím dobám, pravidelně kontrolovat sklady a zásoby v nich skladované. Periodicky kontrolovat spotřebu neotrávené návnady v monitorovacích staničkách např. u dveří skladů.

Upozornění

Vzhledem k tomu, že je potkan inteligentní zvíře, trpí tzv. neofobií, což je strach z nových věcí. Pokud se v jeho blízkosti objeví nová věc, snaží se tomu vyhýbat a pokud se jedná o potravu, nejprve vysílá slabší jedince nebo ty, kteří jsou v hierarchii na nejnižším stupni. Někdy se využívá tzv. předvnadění. Tento způsob spočívá v tom, že hlodavci předkládáme návnadu a až si zvykne ji pravidelně odebírat, přidáme do ní otrávenou složku. Tím se zabezpečí vyhubení celé kolonie. (Pojmy: návnada – slouží pouze k nalákání, neobsahuje jed; nástraha – návnada, která obsahuje i jed). Další problém by mohl nastat, kdy nástraha je sice položena, ale potkan ji neodebírá. To se děje ve velké většině v těch případech, kdy má dostatek přísun jiné potravy a nenutí ho to tedy pozřít otrávenou nástrahu (viz prevence).

 

 

Ultrazvukové odpuzovače-Pachové ohradníky Hagopur-Přípravky proti okusu-Ochrana před prasaty - Sklopce na škodnou - Ochrana před kunami - Rady a tipy jak na krtky.

Sklopce na krysy a potkany jsou dodávány s granulemi pro nalákání a ulovení škůdců. Dodáváme dva typy sklopců na krysy a potkany (pozinkovaný sklopec a sklopec s khaki nátěrem). Sklopce na kuny dodáváme rovněž ve dvou provedeních - průchozí sklopec na kuny se dvěma záklopy s povrchovou úpravou khaki barvou. Plně pozinkovaný sklopec na kuny s jedním vstupem. Sklopce na lišky, tchoře, vydry nebo nutrie nabízíme v provedení s komorou na živou návnadu (vhodné na lišku) nebo průchozí se dvěma vstupy vhodné na plaché vydry, kuny, nutrie, bobra nebo jezevce. Sklopec je lapací zařízení používané k odchytu škodné srstnaté zvěře. Sklopce jsou většinou dřevěné nebo drátěné truhlíky s jedním nebo dvěma zapadajícími záklopy. Jednostranné sklopce s jedním záklopem se opatřují návnadou. Oboustranný sklopec (se dvěma záklopy) se konstruují jako průchodné a opatřují se nášlapným zařízením, které po sešlápnutí uvolní záklopy, které zvěř ve sklopci uzavřou. Ke každému sklopci vám ZDARMA dodáme granulovanou návnadu, kleště, rukavice a závěs na návnadu.

Jak na škůdce: Hlodavci (myši, plchové, hraboši, krysy, potkani) jsou častými hosty, hlavně na podzim, kdy jim dochází přirozená potrava a začnou se stahovat do domů, půd, stodol a skladů, kde je v zimě tepleji a vždycky se tu najde něco k snědku. V boji s těmito škůdci bychom měli mít na paměti, že jedovaté nástrahy proti nim je třeba často měnit a využívat různé druhy, protože často používané nástraze se brzy začnou cíleně vyhýbat. Potkani a krysy jsou přenašeči Weilovi žloutenky, kterou způsobuje leptospiróza. Je u nich prokázán např. původce moru, tularemie, listeriózy, sodoku, pneumocistózy či salmonely.Myš může být rezervoárem salmonelózy, lymfocytární chriomeningitidy, tularemie nebo pneumocystózy.Další druhy hlodavců mohou šířit virus klíšťového zánětu mozku. Hlodavci jsou také hostiteli blech, klíšťat a roztočů, kteří rovněž mohou napadnout člověka. Vyvarujte se přenosu chorob od hlodavců! Nepodceňujte preventivní opatření proti hlodavcům. Díky zabezpečení vašeho domu se myši, krysy ani potkani do objektu pravděpodobně nedostanou nebo jej opustí – nemusíte se tak obávat nemocí, které hlodavci přenášejí ani jejich výkalů. Prevence je vždy levnější než deratizace. Níže uvedené rady proto doporučuji dodržovat u všech rodinných, bytových domů, skladů, stodol, sklepů i firemních prostor.

5 rad jak se chránit před hlodavci.

 1. Proveďte důkladnou kontrolu vnější části objektu. Hledejte drobné skulinky, díry a praskliny, které jsou pro hlodavce vstupenkou do vašeho domu. Pozornost věnujte také místům, kudy jsou do domu zavedené rozvody vody, plynu, elektřiny a kanalizace. Zkontrolujte rovněž všechna okna, dveře i stěny mezi obytnými prostory a sklepem nebo půdou.
 2. Všechny nalezené skulinky, díry a praskliny pečlivě utěsněte. K zaslepení použijte PUR pěnu proti hlodavcům a hmyzu.
 3. Větrací otvory do spíže, kuchyně, koupelny nebo třeba sklepa opatřete hustým a odolným pletivem, které hlodavci neprokousají. Opravte také poškozené zdivo opět pomocí PUR pěny proti hlodavcům.
 4. Postarejte se, aby hlodavci neměli volný přístup k potravě. Myši, krysy nebo potkany totiž nejvíce lákají objekty, kde se snadno dostanou k jídlu. Obvykle stačí skladovat potraviny mimo jejich dosah, pravidelně uklízet, udržovat pořádek v okolí domu a vyhazovat odpadky do uzavíratelných nádob.
 5. Nezapomeňte také zavírat vstupní dveře a okna do objektů. Pokud máte v okolí domu větší množství nepořádku, nechte jej odstranit. Hromady odpadků nebo materiálů se totiž často stávají oblíbeným útočištěm hlodavců. V mítech výskytu hlodavců použijte preventivní opatření v podobě pro hlodavce NENÁVYKOVÉHO ULTRAZVUKOVÉHO ODPUZOVAČE HLODAVCŮ, který odpudí hlodavce a neuškodí domácím zvířatům.

PACHOVÉ OHRADNÍKY HAGOPUR

Pachový ohradník je vyvinutý produkt pro snížení nebo zabránění nehod na silnicích, proti okusu plodin a dřevin, dále slouží k ochraně úrody na polích, sadech a vinicích.

Pachové ohradníky ® ochrana před prasaty

Pachové ohradníky ® pěna

Pachové ohradniky ® Koncentrát

Pachové ohradníky ® čistič

Sprej proti kunám

Ochrana před nehodami - Pachový ohradník ® je založen na speciální pěně, která se aplikuje podél silnic a zabraňuje častým nehodám. Velmi zjednodušeně: Působením UV záření se z pěny uvolňuje vůně - kombinace složek vlk, rys, medvěd a člověk. Pachové ohradníky slouží k ochraně úrody pro pěstitele zeleniy, zemědělce a vinaře zde chrání úrodu tím že odpuzují zvěř. V zimě zajišťují pachové ohradníky ochranu před okusem stromků a veškerých dřevin. Pachový ohradník ® lze použít podél silnic nebo exponovaných úsecích silnic, aplkovat na kolíčky, silniční hranice nebo jednoduše postavit kůly. Pěnové zásoby postupně vytečou. Chcete-li zachovat účinnost pěny musí být aplikována nejméně dvakrát ročně.

Přípravky na ochranu stromků proti okusu - CERTOSAN

Používání výrobku poskytuje celoroční přírodní ochranu proti okusu a otloukání paroží. Učinkuje na spárkatou zvěř, zajíce a králíky. Je určen na jehličnaté a listnaté stromy, na okrasné keře a stromy, na okrasné rostliny a rostliny všeobecně a také na ovocné stromy. Používá se na jednotlivé rostliny i celoplošně. Hagopur-CERTOSAN je použitelný po celý rok. Doba trvání účinnosti závisí na růstu rostlin. V podzimních a zimních měsících Certosan může učinkovat až 6 měsíců. Obsahuje koncentrát - práškovou směs: 35g, která se ředí vodou. Použití: Jednoduše odšroubujte Stříkací pistoli Certosan z láhve, zalijte asi 450 ml vody, zašroubujte a silně protřepte. Certosan je připraven k použití ihned po protřepání.

Elektronické ultrazvukové odpuzovače koček, psů, ptáků, kun a myší, odpuzovače REPULSE, FORMAT1, DERAMAX.

Dodáváme kompletní řadu elektronických odpuzovačů vhodných na odpuzování kun, myší, koček, psů, lesní zvěře, ptáků i krtků. Oduzovače na ptáky, myši, kuny a další zvířata jsou vhodné do auta, do objektu i k ochraně venkovních prostor.

Copyright © 2013 Zdeněk Kröhn  •  Hlídáno přes COPYSCAPE nekopírujte texty!