Vyhláškou z roku 2008 je navíc dána povinnost, vybavit všechny nově kolaudované prostory požárními hlásiči. Námi dodávané hlásiče jsou certifiovány dle evropské normy EN14604 a splňují tak požadavky uvedené vyhlášky.
Detektory oxidu uhelnatého najdou své bezpečnostní uplatnění ve všech prostorách, kde hrozí výskyt jedovatého plynu oxidu uhelnatého nebo-li kysličníku uhelnatého. Pokud dosud váháte, zda se Vás toto riziko vůbec týká, asi budete překvapeni. Zvýšená koncentrace tohoto neviditelného, jedovatého plynu může vzniknout docela snadno: stačí nedokonalé spalování v ohřívačích vody (v karmách), ale často také v krbech a různých lokálních topidlech. Důvodem může být špatná instalace, závada, ucpání kouřovodu, neprováděné revize či nedostatečné odvětrávání místnosti. Nadýcháte-li se vzduchu s nadlimitní koncentrací oxidu uhelnatého, hrozí Vám akutní zdravotní potíže i smrt. Tento jedovatý plyn je bohužel neviditelný, bez chuti a zápachu, nedráždí ke kašli a je proto velmi těžko zjistitelný lidskými smysly. Přitom už malá koncentrace oxidu uhelnatého ve vzduchu zabraňuje přenosu kyslíku krví, dochází k bolesti hlavy, nevolnostem, závratím, při vysoké koncentraci k bezvědomí až smrti. Otravy oxidem uhelnatým jsou dle mínění hasičů stále poměrně časté a nezřídka končí úmrtím. I když média varují před tímto nebezpečím, nabádají k pravidelným revizím zařízení a také k nákupům detektorů oxidu uhelnatého, stále je tato hrozba dost podceňovaná a dochází k novým případům smrtelných otrav.
Jak jednoduše vybrat správný požární hlásič
Nevíte-li, jak správně vybrat požární hlásič nebo plynový hlásič, postupujte podle následujícího rozdělení. Správným výběrem zajistíte optimální ochranu a minimalizujete případné škody při nehodě a komplikace při použití.
Kouřový požární hlásič: Má nejuniverzálnější použití jak v domácnosti tak v kancelářích a je nejžádanější. Využívá se v 95 procentech instalací. Není vhodný do prostor s tvorbou páry nebo velké prašnosti (koupelny, prašné provozy) nebo místnosti s krbem či kamny.
Hlásič oxidu uhelnatého: Umisťuje se ke karmám a kotlům. Zajistí upozornění na tvorbu jedovatého oxidu uhelnatého, který začne vznikat při špatném přisávání kyslíku ke spotřebiči. Vzhledem ke zrádnosti oxidu uhelnatého se doporučuje zejména k domácím kotlům a karmám.
Hlásič hořlavých plynů: Pokud máte jakýkoliv spotřebič používající plyn nebo uskladněné plynové bomby, je vhodné do stejné místnosti umístit i plynový hlásič. Toto velmi citlivé zařízení upozorní na jakýkoliv únik plynu. Reaguje na všechny silně hořlavé plyny.
Ionizační požární hlásič: Používá ze zejména do místností, kde nelze použít kouřový hlásič požáru z důvodu prašnosti nebo vlhkosti. Není vhodný do místnosti s krbem nebo kamny.
Teplotní požární hlásič: Je vhodný zejména do místností, kde může dojít k tvorbě kouře během provozu, jako jsou kotelny, místnosti s krbem či kamny. Detektor funguje na principu rychlého nárůstu teploty, nevadí mu tak kouř z kamen.
Požární vyhláška 23/2008 Sb.
Od 1.července 2008 platí požární vyhláška 23/2008 Sb. o technických podmínkách požární ochrany staveb. Tato vyhláška vyžaduje montáž požárních hlásičů s normou EN14604 do všech nově kolaudovaných objektů.
Kde jsou nařízeny požární hlásiče:
V bytech do 150m2 jeden požární hlásič.
V rodinných domech jeden na každé patro.
V ubytovacích zařízeních v každém pokoji.
Toto jsou obecná nařízení vyhlášky, závazná je však zejména požární zpráva k danému kolaudovanému objektu.